Piersi zdrowe i pod dobrą kontrolą

Kobiece piersi mają złożoną budowę i podlegają wahaniom hormonalnym. Z tego powodu bywają narażone na różne dolegliwości i schorzenia. Dlatego powinnyśmy mieć na ni oko i regularnie badać biust – samodzielnie oraz u lekarza ginekologa.
Oglądaj swoje piersi
Specjaliści uczą, że samobadanie powinno być takim samym nawykiem, jak… mycie zębów. Upewnij się, czy wiesz, jak często i właściwie powinnaś je wykonywać. O wskazówki możesz też poprosić ginekologa.
Przygotuj się do wizyty
Jesteś umówiona na konsultację i badanie piersi? Bardzo dobrze! Zawczasu uporządkuj potrzebne lekarzowi informacje (np. kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, czy bierzesz leki hormonalne). Weź też wyniki dotychczasowych badań (np. USG)
Samobadanie piersi – pamiętaj o nim!
Badaj się raz w miesiącu, zawsze w pierwszej połowie cyklu, najlepiej między jego 6. a 9. dniem.
1. Stań przed lustrem. Sprawdź, czy piersi są tej samej wielkości i znajdują się na tej samej wysokości. Przyjrzyj się też brodawkom – czy nie są wgłębione lub pomarszczone. Teraz unieś ręce. Powtórz obserwacje. Delikatnie ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wycieka z nich wydzielina.
2. Lekko naciskając pierś opuszkami palców, dokładnie zbadają ją miejsce przy miejscu – zataczaj drobne kółeczka. Powtórz, mając uniesioną najpierw jedną, potem drugą rękę.
3. Zbadaj pachy (czy węzły chłonne nie są powiększone).
USG piersi – zalecane
Rób je przynajmniej raz na 2 lata. Badanie pozwala wykryć nawet bardzo małe guzki, niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym i całkowicie uleczalne.
Kiedy się je wykonuje?
Można w czasie całego cyklu (przed miesiączką, w trakcie i po). Jednak najlepiej, dla większego komfortu, zrób badanie po miesiączce, gdy piersi nie są tkliwe.
Na czym polega?
Lekarz nanosi na skórę specjalny żel i wodzi głowicą aparatu najpierw po jednej, a potem po drugiej piersi. Na monitorze pojawia się obraz tkanki gruczołu piersiowego, który na bieżąco jest oceniany przez wykonującego badanie specjalistę. Wynik (tzw. opis badania) dostaniesz do ręki.
Co umożliwia?
Obejrzenie zmiany z wielu stron i odróżnienie np. niegroźnej torbieli lub gruczolaka od złośliwego guzka.
Niewskazane przed badaniem
Masz mieć USG? Nie smaruj skóry piersi balsamem ani kremem, nie używaj też dezodorantu ani talku do ciała, bo kosmetyki te mogą utrudniać poruszanie głowicą ultrasonografu.
Mammografia – obowiązkowa
Po 45. r. ż. rób ją średnio co 1, 5 roku. Badanie pozwala wykryć tzw. mikrozwapnienia, które zawczasu mogą ostrzegać przed poważniejszymi zmianami.
Kiedy się ją wykonuje?
Jeśli miesiączkujesz, lepiej idź na mammografię po miesiączce, gdy piersi nie są nadwrażliwe. Jeśli jesteś po menopauzie, możesz zrobić mammografię w dowolnym terminie.
Na czym polega?
Osoba badająca umieszcza pierś pacjentki (najpierw jedną, potem drugą) między specjalnymi płytkami – możesz odczuwać nieprzyjemne uciskanie i ciągnięcie. Następnie przez tkanki gruczołu piersiowego przechodzi niewielka dawka promieni rentgenowskich i powstaje zdjęcie (mammograf). Zdjęcie to jest oceniane i opisywane przez radiologa. Dlatego wynik może być do odbioru po kilku dniach.
Co umożliwia?
Wykrycie guzka nawet na dwa lata przed tym, zanim jeszcze stanie się on wyczuwalny podczas badania palpacyjnego.Sprzątanie na zamówienie
Sprzątać rzadko kto, w bieżących, dynamicznych warunkach, chce. Na dodatek, większa część ludzi często zmusza się do tych prac, oddając swój cenny czas, werwę, wyjątkową chwilę na wypoczynek, jako że wypada zazwyczaj wyczyścić wielki dom. Gdy żyjesz w lokalu o wielkiej...
Kancelaria Notarialna. Sprawy firm
Dziś doceniany jest urzędnik państwowy moralny i bezstronny, bowiem tylko taki skupi się na tym, aby nienagannie i ściśle z literą prawa sprawować swe powinności. Niewątpliwie do tego zawodu notariusza – mogą starać się tylko uczciwe osoby, których sumienność w trakcie całego...
Jak poznać wartość nieruchomości?
Instytucje zajmujące się pośrednictwem nieruchomości mają ważnego specjalistę. Jest to osoba weryfikująca solidność wyceny nieruchomości, którą oferują właściciele lokalu, na którego kupno bank z kolei udziela kredytu. To fakt, że większa część takich opiniodawców ma swoją...