Rodzaje żarówek i ich zastosowanie

Żarówką nazywamy przedmiot, który jest źródłem energii elektrycznej dającej efekt w postaci światła. Najbardziej znane są tradycyjne żarówki żarowe, które były wykorzystywane przez nas długi czas.


Takie tradycyjne żarówki mają jedną zasadniczą zaletę, którą jest ich cena – bardzo niska bo żarówki te kosztują ledwo kilka złotych. Niestety żarówki żarowe mają dużo więcej wad. Przede wszystkim są one bardzo nietrwałe co oznacza, że pracują tylko około tysiąca godzin – konieczna jest więc ich częsta wymiana. Na przestrzeni lat uznano również, że wątpliwa jest sprawność takich żarówek – co sprawia, że moc jaka dociera do takiej żarówki nie jest w pełni wykorzystywana, większość z niej zostaje stracona podczas wytwarzania ciepła, co jest efektem ubocznym pracy tych żarówek.


Tradycyjne żarówki zwłaszcza te o dużej mocy z biegiem czasu przestały być produkowane. Prawo na terenie Unii Europejskiej określa bowiem, że żarówki te nie nadają się do codziennego użytku w domach, obecnie są one dostępne tylko do specjalnych lamp po wykazaniu, że istnieje takie zapotrzebowanie – na przykład w przedsiębiorstwach.

Obecnie jednymi z najpopularniejszych są żarówki halogenowe, które występują w wersjach różnej mocy. Posiadają one różne trzonki dopasowane do większości rodzajów lamp rynkowych.


Ponadto warto zauważyć, że większość z nich posiada filtr UV co z kolei wpływa na bezpieczeństwo dla naszych oczu. Halogeny są ekologiczne i długotrwałe dlatego też chętnie wykorzystywane przez dużą ilość ludzi. Jeszcze innym rodzajem żarówek są świetlówki – zwyczajne oraz kompaktowe. Te ostatnie mogą wytrzymywać nawet kilkanaście lat, ponadto posiadają one mnóstwo dostępnych barw. Żarówki te nie należą do najtańszych, ale biorąc pod uwagę wspomnianą już ich żywotność, jest to cena opłacalna do jakości. W ich przypadku konieczna jest jednak specjalna utylizacja – zużyte można oddać do specjalnego punktu.


Najpopularniejsze jednak są żarówki LED – dobrze oświetlają, są wytrzymałe, ponieważ mogą służyć nawet ponad dwadzieścia lat. Żarówki typu LED są energooszczędne co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i pomimo, że nie należą do najtańszych, to według wszelkich kryteriów są one najlepsze z dostępnych na rynku żarówek.


Sprawdź jakie jest zastosowanie żarówek
Samochody i autobusy w firmie
Nowoczesna platforma leasing to w ostatnim czasie bardzo ciekawa metoda inwestowania. Użytkownicy platformy leasing, która prosperuje w sposób kontrolowany, sprawdzony i w pełni administrowany innowacyjnym oprogramowaniem technicznym, są usatysfakcjonowani z takiego narzędzia. Dzięki...
Wybielamy zęby
Obecnym nurtem estetycznym i w praktyce stomatologicznej, jest wybielanie uzębienia. Współcześnie nie tylko panie koncentrują uwagę na doskonałą biel swego uzębienia, ale też mężczyźni. Procedur przywracania świeżego blasku uzębieniu, jest w tym momencie bardzo dużo. Stomatolog...
Zakupy w dyskoncie z kafelkami
Kafelki sprawdzają się z pewnością w każdym pomieszczeniu, tylko chodzi o to, ażeby poszukać najlepszy towar danego rodzaju, jaki mamy obecnie sprzedawany na rynku. Pośród wielu możliwości, tylko jedna może być najkorzystniejsza. Z jednej strony wyroby w przodującym sklepie we...